Bedava İnternet

Turkcell İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

Turkcell İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

GSM Şirketleri arasında sıkça tercih edilen Turkcell; geniş kapsama alanı ve çekim kalitesi ile ön plana çıkıyor. Özellikle internet kullanımında kaliteli sinyal gücü ile internet hızının üst düzeye çıkmasını sağlayan Turkcell, internet bağlantı hızını artırmak için yatırımlarına da devam ediyor. Peki Turkcell internet ayarları nasıl yapılır? Turkcell internet ayarları ile ilgili olarak yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Turkcell internet ayarları yapma cihazdan cihaza farklılık gösterebilmektedir. Yeni nesil akıllı telefonlara Turkcell SIM Kart takıldığında internet ayarları genellikle kendiliğinden ilgili cihazda etkin konuma geçmektedir. Bununla birlikte; internete bağlanmada sorun yaşayanlar için genel Turkcell internet ayarları ve her bir cihazda manuel şekilde (elle) yapılabilecek Turkcell internet ayarları şu şekildedir…

TURKCELL IOS 4.5G ŞEBEKE SEÇİMİ

IOS işletim sistemine sahip cihazlarda Turkcell hat kullanan kişiler 4.5G şebeke seçimi yapmak istedikleri takdirde şu adımları sırası ile izlemelidirler.
– Öncelikle cihaz menüsünden “Ayarlar” kısmına giriş yapılmalıdır.
– Akabinde “Hücresel” bölümü seçilmelidir.
– Sonrasında “Seçenekler” kısmına tıklanmalıdır.
– Şebeke modu tercih edilirken “LTE’yi etkinleştir” butonuna basılmalıdır.
– Açılan kısımda “Ses ve veri” seçilerek işlem tamamlanmalıdır.

TURKCELL ANDROİD 4.5G ŞEBEKE SEÇİMİ

Android işletim sistemine sahip cihazlarda Turkcell hat kullanan kişiler 4.5G şebeke seçimi yapmak istedikleri takdirde şu adımları sırası ile izlemelidirler.
– Cihazların uygulamalar kısmına dokunularak işleme başlanılmalıdır.
– Ayarlar menüsüne giriş yapıldıktan sonra “Mobil Erişim Noktası ve İnternet” kısmı seçilmelidir.
– “Şebeke Modu’na” dokunularak açılan kısımdan tercih yapılmalıdır.
– Burada var ise LTE/4.5G tercihi yapılmalı; yok ise LTE/3G/2G (otomatik bağlantı) seçilmelidir.

TURKCELL WINDOWS PHONE 4.5G ŞEBEKE SEÇİMİ

Windows Phone işletim sistemine sahip cihazlarda Turkcell hat kullanan kişiler 4.5G şebeke seçimi yapmak istedikleri takdirde şu adımları sırası ile izlemelidirler.
– Telefon ekranı sola kaydırılmalı ve burada karşınıza çıkan menüden “Ayarlar” seçilmelidir.
– Açılan kısımda yer alan “Hücresel + SIM” alanı tıklanmalıdır. Burada yer alan “En yüksek bağlantı hızı” sekmesinde yer alan “4G” şebeke modu seçilerek işlem tamamlanmalıdır.

SAMSUNG GALAXY GRAND 2 İNTERNET AYARI

Samsung Galaxy Grand 2 cihazlarda Turkcell internet ayarı şu adımlar izlenerek yapılmalıdır.
– Telefon menüsünden “uygulamalara” girilir.
– Buradan “ayarlar” seçilir.
– Ayarlar içerisindeki “bağlantılar” bölümünde yer alan “diğer ağlar” seçilir.
– Mobil ağlar seçildikten sonra “erişim noktası adları” tıklanarak yeni bir profil oluşturmak için “+” seçilir.
– MCC 286, MNC 01, Onaylama Türü “PAP”, APN Türü “default, spl”, APN Protokolü ve APN Dolaşım Protokolü “IPv4”, APN’yi Etkinleştir / Devre Dışı Bırak kısmı “Apn’yi Etkinleştir” seçenekleri tercih edilerek en alttaki seçenekler tuşu üzerinden “kaydet” işlemi gerçekleştirilir.

HTC ONE İNTERNET AYARI

HTC ONE cihazlarda Turkcell internet ayarı şu adımlar izlenerek yapılmalıdır.
– Menü bölümünden “ayarlar” seçilmelidir.
– Ayarlar içerisinde yer alan “Mobil Şebeke” etkin hale getirilmelidir. Akabinde Mobil Şebeke’ye girilerek “Erişim Noktası Adları” tıklanmalıdır.
– Burada açılan ekranda sağ üst kısımdan menüye tıklanarak “Yeni Apn” seçilmelidir.
– Açılan ekranda: Ad “Turkcell Internet” ve APN “İnternet” olarak belirlenmelidir. Proxy, Bağlantı Noktası, Kullanıcı Adı, Parola, Sunucu, MMSC, MMS Proxy’si ve MMS Bağlantı Noktası “Ayarlanmadı” olarak gelecektir, bu bilgiler elle girilmelidir. MMS Protokolü WAP 2.0, MCC 286, MNC 01, Kimlik Doğrulama Türü, APN etkin / devre dışı kısmı “etkin” ve APN Tipi “default, hipri” olarak ayarlandıktan sonra geri tuşuna basılarak çıkılmalı ve bu şekilde kayıt işlemi tamamlanmalıdır.

LG OPTİMUS G İNTERNET AYARI

LG OPTİMUS G cihazlarda Turkcell internet ayarı şu şekilde yapılmalıdır.
– Cihazın menüsünde yer alan “ayarlar” kısmına tıklanmalıdır. Akabinde “ayarlar” içerisinde bulunan “daha fazla” seçeneğine basılmalıdır. Buradan “mobil şebekeler” seçilmelidir. Açılan ekranda “veri servisleri etkin” kısmı seçili hale getirildikten sonra “Erişim noktası adları” kısmına girilmelidir.
– “Erişim noktası adları” kısmında yer alan “Turkcell İnternet’i” (ISP) etkin hale getirmek gereklidir. Sonrasında APN listesi boş ise menü tuşuna basılmalı ve “varsayılana döndür” veya “Yeni Apn” denilerek işlem manuel (elle) yapılmalıdır. Manuel ayarlarda şu seçenekler tercih edilmelidir:
– İsim “Turkcell İnternet”, APN “İnternet”. MMSC “http://mms.turkcell.com.tr/servlets/mms şeklinde ve MMS Proxy de “212.252.169.217 şeklinde girilmelidir. MMS Noktası olarak 8080 girilmeli ve MCC olarak 286 ile MNC 01 olarak girilmelidir. Kimlik Doğrulama Türü olarak PAP girilmelidir. APN Türü olarak mms ve APN Protokolü olarak da IPv4 belirlenmelidir.

NOKİA LUMİA 920 İNTERNET AYARI

NOKİA LUMİA 920 cihazlarda Turkcell internet ayarı şu şekilde yapılmalıdır.
– İnternet ayarları için ayarlar kısmına tıklıyoruz ve burada açılan ekrandan “erişim noktası” başlığına giriyoruz. Burada yer alan ekle butonu ile devam edip karşımıza gelen ekranda APN kısmına “INTERNET” yazıyoruz. Sonrasında “kaydet” tuşu ile işlemi sonlandırıyoruz.
Görüldüğü üzere Nokia Lumia cihazlarda Turkcell internet ayarları son derece basit şekilde düzenlenmiştir.

IPHONE İNTERNET AYARI

Bilhassa iPhone 5 cihazlarda olmak üzere; iPhone kullanıcıları dönem dönem internete bağlanmakta sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu durumun başlıca nedeni ise ilgili GSM hatlarının ayarlarının iPhone cihazlarda yapılmamış olmasından kaynaklanabilmektedir. iPhone internet ayarları Turkcell hatlarda şu şekilde gerçekleştirilmektedir.

– iPhone marka cihaz kullanan kişiler iPhone Turkcell internet ayarları için cihaz menüsüne giriş yapmalı ve akabinde sırası ile; Ayarlar/ Genel üzerinden Hücresel (Ağ) seçeneğine tıklamalıdırlar. Hücresel Veri konumunu “Açık” yapmalı, yani 1 konumuna almalıdırlar. Akabinde “Hücresel Veri Ağı” bölümüne giriş yaptıktan sonra; Hücresel veri bölümünün alt kısmında bulunan “Apn” sekmesinde yer alan “İnternet Kullanıcı Adı” ve “Parola” kısımları boş bırakılmalıdır. Sürekli internet bağlantısı sağlamak için 3G devamlı şekilde etkin ve açık konumda bulunmalıdır. Bu işlemlerin ardından internetiniz kullanımınıza hazırdır.

SONY XPERİA Z İNTERNET AYARI

SONY XPERİA Z cihazlarda Turkcell internet ayarı yapmak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.
– Sony Xperia Z menüsünde yer alan “Ayarlar” tıklandıktan sonra açılan ekranda yer alan “Diğer” bölümü seçilmelidir. Akabinde bu ekranda yer alan “Mobil Şebekeler” seçimi yapılmalıdır.
– Bu kısımda “Mobil Veri Trafiği” işaretli şekilde karşımıza çıkmalıdır. İşaretli değilse işaretleme yapılmalıdır. Akabinde “Erişim noktası adlarına” giriş yapılmalıdır. Bu alanda ekranın sağ alt köşesinde yer alan 3 noktalı kısma dokunularak karşımıza çıkan “Yeni APN” tıklanmalıdır. Sonrasında yapılması gereken ayarlar şu şekildedir.
– İsim kısmı “Turkcell İnternet”, APN kısmı “internet”, MCC kısmı “286”, MNC bölümü “01”, “Kimlik doğrulama türü” ya da onaylama türü kısmı “PAP” ve “APN Türü” bölümü ise “default” olacak şekilde girilmelidir.
– Bu bilgiler girildikten sonra; yeniden seçenek butonuna basılmalı ve “APN kaydet” tıklanarak işleme devam edilmelidir. Bu işlemlerin akabinde; “Erişim noktası adları” kısmında “Turkcell İnternet” görünmeye başlayacaktır. Turkcell Internet’in yanında yer alan yuvarlak bölüm tercihli şekilde değilse aktifleştirmek için yuvarlak bölüme dokunarak işlem tamamlanmalıdır. Bu işlemlerin akabinde internetiniz aktif hale gelecek ve kullanımınıza hazır olacaktır.

Arkadaşlarınla Paylaş
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.