Bedava İnternet

SMS’lerinin Sonunda ki B001 B002 B003 Kodları Nedir?

SMS’lerinin Sonunda ki B001 B002 B003 Kodları Nedir?

Son günlerde firmalar reklam yapmak için birçok yöntem kullanmaktadırlar. Bunlardan internet ve telefon reklamcılığının fazla yaygınlaşması ile telefonlara birçok istenmeyen reklam mesajları göndermeye başlamıştır.  Telefonunuza baktığınız zaman birçok adını bile duymadığınız şirketin reklamlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu mesajlardan şikâyetlerin artması sebebiyle bilgi teknolojileri 8 Aralık 2016 tarihinden itibaren iletişim kurulu (BTK) tarafından kurumsal olarak reklam mesajı göndermek isteyen şirketler, 4 haneli kodlardan bir tane alma zorunluğu getirilmiştir. Bu dört haneli kodlar şirketlerin isimlerinin bir nevi isimlerin kısaltılması gibidir. Bu kodlar telefonda mesajların sonuna yazılarak kim tarafından gönderildiğinden kişiyi haberdar etmektedir.

SMS’nin Sonundaki B Kodları Nedir?

Gönderilen mesajları İstemediğiniz zaman bu kodla mesaj atarak artık istemediğiniz mesajlarla canınızı sıkmak zorunda kalmazsınız. Reklam yapmak isteyen firmaların bu kodu almaları zorunludur. Bu kodlar B001 olarak başlar BXX diye devam eder. SMS reklamı göndermek isteyen şirketler bilgi teknolojileri iletişim kurumundan kod talep ederek ancak o kod ile reklam mesajı atabilirler. Reklam İçin Kullanılan Bu Mesajdan Bazılarını Şu Şekildedir.

B001 Avea iletişim hizmetleri A.Ş B002 Turkcell iletişim hizmetleri A.Ş B003 Vodafone telekomikasyon A.Ş B030 Türk Telekom A. Ş B019 TTNET A.Ş B020 Türk net iletişim hizmetleri A.Ş B046 VATANNET TELEKOM BİLİŞİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. BXX olarak B999 A kadar devam eder. Bu kodlar B999 a kadar devam etmektedir. Bunlardan henüz çok az bir kısmını firmalar almıştır. Fakat Firmalar reklam yapmak istiyorlarsa mutlaka bu kodlardan almak zorundadır.

SMS Kodları Nedir?

Kodların ilerleyen yıllarda hepsinin alınacağı hatta bir miktar daha kod gerekeceği kesin. Her şirketin B ile başlayan bir kodu vardır. Bu kodlaralar kurumsal şirketler için kullanılmaktadır. Bu kot işletmeyi bildirmektedir. 4 haneli bu kodlarla istenmeyen içerikteki mesajı gümrük ve ticaret bakanlığına şikâyet edilebilmektedir. Bu B kodlarla artık istenmeyen spam mesajları izniniz olmadan telefonunuza gönderilemeyecektir. Şirketlerin gönderdiği reklam mesajlarının sonuna dört haneli b kodların girerek mesajlarını bu şekilde göndermeleri zorunlu hale getirilmiştir. Bu uygulama sayesinde istenmeyen mesajlar artık canınızı sıkmayacaktır.

Mesaj almak istediğiniz şirketleri kendiniz belirleyebileceksiniz. İstemediğiniz kurumun mesajlarını mesajın sonunda bu mesajı tekrar almak istemiyorsanız iptal edebilirsiniz. B kodlarla mesaj gönderilme merkezi ve gönderilen kuruma kolaylıkla ulaşılarak bir mesajla şirketin size mesaj göndermesine engel olabilirsiniz. Bu normal telefon kullanıcıları için geçerli değildir. Sadece kurumsal şirketlerin kullanma zorunluluğu vardır.

Arkadaşlarınla Paylaş
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.